Kategoriler
Toner Nedir? Ne İşe Yarar? Toner Kartuş Aynı Şey Mi?

Toner Nedir? Ne İşe Yarar? Toner Kartuş Aynı Şey Mi?

16.04.2022
Toner ; Kısaca lazer yazıcı kartuşlarının içerisinde toz halinde bulunan kimyasal maddesidir. Bir kartuşun ömrü içerisindeki kimyasal toz ile sınırlıdır.

        Toner için yaygın düşünce lazer yazıcılarının içerisindeki bittiğinde değiştirilen parça olduğu düşünülmektedir. Bu değiştirdiğimiz parçanın işmi toner kartuşu dur. Toner ise içerisinde bulunan kimyasal tozdur. Toner kartuşlarının ömrü içerisindeki kapasiteye göre değişir. Yani toz bittiğinde tonerde bitmiştir diyebiliriz.  

        Lazer yazıcı toner kartuşlarının içerisine konulan tonerler siyah(black), sarı (yellow), mavi(cyan), kırmızı (magenta)  4 renkten oluşur. 

       Ençok sorulan sorulardan biriside siyah beyaz yazıcıma renkli toner koyabilir miyim? Hayır kesinlikle yazıcı siyah beyaz olarak üretilmişse siyah beyaz renkli üretilmişse renkli çıktı alabilir. Hatta bütün siyah beyaz yazıcıların toner kartuşları içerisine konulan tonerler bile aynı değildir. Yazıcının üretimi yapılırken toner kartuşunun dizaynı ve çalışma prensibi belirlenir sonrasında içerisine konulacak toner tozu onun için özeldir. belki bazı modeller için bazı tozlar üretim mantığı olarak aynı olduğu iin uyum sağlayabilir. Nasıl ki bazı araba markalarının ortak üretim yaptırdıkları için motor ve çeşitli aksamlardaki parçaları birbirine uyum sağladığı  gibi yazıcı sektöründede bu ortak yapılmış olan yazıcılar için aynı toner kartuşları kullanılabilir.

           Toner kartuşu ve mürekkep kartuşu birbirinden tamamen farklıdır. Toner kartuşları lazer yazıcıların kullandığı sarf malzemeleri, mürekkep kartuşları ise inkjet teknolojisi diye adlandırılan mürekkepli yazıcıların kullandığı mürekkepli kartuşlardır. Yani mürekkepli yazıcılar da kartuş kullanıyor, lazer yazıcılarda kartuş kullanıyor. Lazer yazıcılar içerisindeki maddenin isminden gelen toz bazlı olan  toner'i kullanır bunun genel adı toner kartuşudur. Mürekkepli(inkjet) yazıcılar ise sıvı bazlı kullanılan mürekkepten ismini alır buda mürekkep kartuşudur.  

           Toner kartuşum bitti ne yapabilirim?

           Toneriniz bittiğinde başcurulacak 3 tane yöntem vardır;

           Orjinal Toner, Muadil Toner veya Toner Dolumu. 
Bu üç alternatifin detaylarını üzerine tıklayarak ulaşabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.